İZMİR’DEKİ MEDRESE TİPİ İMAM HATİPLERE POLİS KORUMASI: NEYİ GİZLİYORLAR?

İzmir’de medrese tipi eğitim verdiği iddia edilen 11 imam hatip lisesinde gerçekte ne olduğunu öğrenmek için bu okullara giden Sendika.Org muhabiri, okul yönetimleriyle görüşme istedi. Okullara girilmesine izin verilmeyen muhabir neler yaşadığını, bu okullarda neler döndüğünü anlattı
16
Eki

İzmir’deki medrese tipi imam hatiplere polis koruması: Neyi gizliyorlar?

İzmir’de medrese tipi eğitim verdiği iddia edilen 11 imam hatip lisesinde gerçekte ne olduğunu öğrenmek için bu okullara giden Sendika.Org muhabiri, okul yönetimleriyle görüşme istedi. Okullara girilmesine izin verilmeyen muhabir neler yaşadığını, bu okullarda neler döndüğünü anlattı

Ne olmuştu?

İzmir’de Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu, geçtiğimiz günlerde cuma günlerinin tatil edildiği ve öğrencilerin ayakkabıları olmadan okulda eğitim aldığı, okulun da medrese gibi eğitim verdiği iddialarıyla gündeme gelmişti.

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de konuyu meclise taşıyarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a “Cuma günü ders yapılmayacağına dair bir yönetmelik var mıdır? Öğrencilerin ayakkabısız eğitim görmesine ilişkin bakanlık tarafından bir emir verilmiş midir” diye sormuştu.

Sendika.Org muhabiri bu okullara gitti

Sendika.Org muhabiri iddiaların doğru olup olmadığını öğrenmek için okula gittiğinde görevliler, yetkililerin okulda olmadığını, kendisini içeri alamayacaklarını ve iddialara ilişkin de herhangi bir bilgi veremeyeceklerini söylediler.

Muhabir okul yöneticilerine ulaşmak ve bilgi almak üzere okul çevresinde beklemeyi sürdürünce bu kez polis taciziyle karşılaştı. “Hakkınızda şikayet var” diyerek gelen polis GBT işlemi yaparak, “Okul çevresinde beklemeyin, gözaltı işlemi yapmak zorunda kalacağız” dedi.

Bu okullarda yöneticiler hep meşgul, hepsinde polis koruması var

Geçtiğimiz günlerde Eğitim-İş sendikası İzmir genelinde 11 imam hatip okulunda erkek ve kız öğrencilerin ayrı ayrı eğitim aldığını, okul içerisinde koridorlar da dahil olmak üzere tüm alanların haremlik-selamlık olarak ayrıldığına dair bir basın açıklaması yapmıştı. Sendikanın belirttiği okullardan olan Buca Çakabey İmam Hatip Ortaokulu ve Buca Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu yöneticileri de görüşme taleplerimize yanıt vermedi.

Bu okullara da görüşmek için gittiğimizde Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda olduğu gibi polis takibine alındık. Neredeyse tüm imam hatip okulları polis koruması altında. Okul yönetimleri ile görüşmek için gittiğimizde ya “Müdür Bey müsait değil” ya da “Müdür Bey burada değil” cevabı alıyoruz. Görüşme taleplerimizde ısrar ettiğimizde ise polis tacizine maruz kalıyoruz.

Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu’ndan bir cevap alamayarak Buca Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu’na gittiğimizde de okulun sokağına girer girmez önümüz polis tarafından çevrildi ve GBT işlemi yapıldı. Sokaktan çıkana kadar da takip edildik.

Yüz yüze görüşemediğimiz okul yönetimi ile telefonla görüşmeyi denediğimizde “Müdür Bey burada yok. Ben de bilgi veremem” yanıtını aldık. Telefonu cevaplayan kişi kendisini tanıtmazken, bilgi için il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine ulaşmamız gerektiğini söyledi.

Okulların içinde ne döndüğünü öğrenemedik ancak bu okullarda yaşananların özenle gizlendiğini; okul yönetimlerinin, çalışanlarının ve polisin bu gizlilik konusunda ortak bir tavır sergilediğini görmüş olduk.

“Külliye” içinde “medrese”

Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu, Karabağlar’da “Kestanepazarı Külliyesi” denilen alanda bulunuyor. Yerleşke içerisinde hafızlık okullarından kuran kurslarına kadar birçok dini eğitim veriliyor. Bu alanın içerisinde camii, mescit, Karabağlar Müftülüğe bağlı Kestane Pazarı Hatay Kuran Kursu, ortaöğretim erkek öğrenci yurdu ve sosyal tesisler bulunuyor. Kestanepazarı Eğitim Kurumları adıyla faaliyet yürüten yapı bünyesinde bulundurulan erkek öğrenci yurdunda ise 600 öğrencinin ücretsiz olarak barındığı belirtiliyor.

Kestanepazarı Külliyesi, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği, Kestanepazarı Fidan Eğitim Kurumları, Milli Kültür ve Ahlâka Hizmet Vakfı gibi gerici vakıflar tarafından işletiliyor.

Ayrıca yerleşke alanında bulunan İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve haberlere konu olan Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu bu vakıflar tarafından yapılmış ve zamanla Milli Eğitim Bakanlığı ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne devredilmiş.

Sendika.Org/ İzmir

Cevap Yaz